Rubriky
Recenze knih

A. Indridason – Vina

Island 1978. V jezeře uprostřed lávového pole je nalezena mrtvola. Komisař Erlendur a jeho kolega Marian Briem zahajují vyšetřování. Jedna ze stop vede i na blízkou americkou vojenskou základnu. Tam se s islandskou policií nikdo nemíní moc bavit. Že by se mrtvému stalo osudným nějaké vojenské tajemství? Erlendur se zároveň zabývá mysteriózním zmizením mladé dívky před více než dvaceti lety. Pátrá na vlastní pěst. Dívka tehdy odešla do školy kolem obávaného Camp Knoxu…

Už jste měli tu čest, seznámit se s vyšetřovatelem Erlendurem ? Trochu podivínský, samotářský, ale s mozkem, který rozhodně umí. Ze svého dětství si nese trauma, které ho poznamenalo a jen tak někomu nevěří.
Když je povolán k případu mrtvého muže, který utonul, zatím nic nenasvědčuje, že by to mohlo být jinak. Ale už na druhý pohled je zřejmé, že muž rozhodně neutonul. Někdo mu ke smrti pomohl a do vody se již dostal mrtvý. Zvláštností je, že jeho smrt nastala pádem z velké výšky, ale odkud spadl ? Opodál se nachází pouze americká základna a tam jej nikdo nepostrádá. Nepostrádá jej vlastně nikdo, což dodává případu zvláštní příchuť.

Spolu s vyšetřováním smrti bezejmenného muže, se Erlendur pouští do starého,
nevyjasněného případu, kdy se ztratila osmnáctiletá studentka, ale její zmizení nikdy vysvětleno nebylo.

Co skrývají zdi vojenské základny, tolik nenáviděné místními obyvateli ? Kdo v sobě nosí tajemství, jenž nemají být vyslovena nahlas ? A kdo je mrtvý muž, který našel smrt na islandském poloostrově Reykjanes ?

Pokud máte rádi klasické detektivky, které plují v celkem poklidných vodách, nenechte si Vinu ujít. Pokud vám nevadí přeskakování mezi starým, dávno zašlým případem a novodobou vraždou, je tato kniha pro vás přesně to pravé. Celá kniha je napsána velmi sympaticky, podivínského hlavního hrdinu si zamilujete právě pro jeho zvláštnost.

Vina je jednou z knih ze série Eklandur a rozhodně se dalším případům tohoto detektiva bránit nebudu, právě naopak.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství MOBA.

Autor: Kiki

Svéhlavá maminka malého ďáblíka Michálka, která v sobě objevila skrytou vášeň - čtení :)

kiki-z-hor@trafika-ostrava.cz

1 komentář u „A. Indridason – Vina“

„Vina“ od Arnaldaura Indriðasona je napínavý a sugestivní kriminální román, který nás zavádí do temného a nevyzpytatelného světa islandského podsvětí.

Hlavní postavou knihy je Elínborg, vyšetřovatelka islandské kriminální policie, která se snaží objasnit vraždu mladé dívky jménem Sólrún. Během vyšetřování se Elínborg setkává s mnoha záhadnými postavami, které mají spojení s obětí, a musí se vypořádat s tajemnými motivy, které vedly k vraždě.

Autor Indriðason dokázal vytvořit velmi realistický a uvěřitelný svět, který je plný emocí a napětí. Jeho popis islandské krajiny a prostředí je velmi sugestivní a dokáže čtenáře vtáhnout do děje a uvést ho do mrazivého prostředí Islandu.

V knize se setkáváme s mnoha zajímavými postavami, jejichž vztahy jsou velmi složité a plné tajemství. Elínborg jako hlavní postava knihy je velmi dobře vykreslená a její charakter je popsán velmi věrohodně. Důležitým prvkem knihy jsou také dialogy mezi postavami, které jsou velmi uvěřitelné a dokážou přinést do děje mnoho napětí a dramatičnosti.

Celkově lze říci, že „Vina“ je skvělým příkladem kriminálního románu, který dokáže udržet čtenáře v napětí až do samého konce. Pokud máte rádi kriminální příběhy plné tajemství, intrik a napětí, rozhodně byste si tuto knihu neměli nechat ujít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..